Результат пошуку зображень за запитом "нОБЕЛІАНТИ"

НОБЕЛЬ І НОБЕЛІАНТИ

«Речі, котрими я займаюсь, жахливі, але вони такі цікаві!» – так говорив молодий хімік Альфред Нобель рідним і знайомим. У 1867 р. він отримав у Швеції патент на виготовлення динаміту. Початкова назва винаходу була – «Вибуховий порошок Нобеля».  Запровадженої ним Нобелівської премії вже більше як сто років домагається наукова еліта світу.

Формула присудження Нобелівської премії проста – кожен  лауреат  офіційно відноситься до тієї країни, громадянином якоївінє на момент присудженняпремії. Наша молода держава ще не має жодного свого лауреата, але серед відзначених премією громадян інших країн є вихідці з нашої землі. Їх український родовід часто свідомо заперечується чи приховується. Відновленню справедливості і був присвячений цикл статей у газеті «КіЖ» під загальною назвою «Репер Нобеля». Тема не просто цікава, це –  наша історія, наш скарб, наша гордість.

Нобелівськими лауреатами Франції стали:

Ілля Мечніков (фізіологія і медицина), народився в с. Іванівка на Харківщині. Батько його з волоського боярського роду Спетару (в перекладі – «той, що має меч»). Вимушено покинувши Російську імперію, І.Мечніков надіслав до влади гнівного листа з поясненням причини виїзду.

Жорж  Шарпак (Григорій Харпак) (фізика) з м. Дубровиця на Рівненщині. Все життя почувався вигнанцем, про що написав книжку.

Нобелівські лауреати СРСР:

Ігор Тамм (фізика), уся його родина – з Єлісаветградщини та Херсонщини, а дід – Теодор Тамм, чи то з німців, чи то зі шведів. Ігор Тамм виріс в Єлісаветграді, там же закінчив класичну  гімназію.

Петро Капиця (фізика), батько якого з Бесарабії, з молдовської шляхти Капиць-Милевських, а мати – з українських волинських дворян Стебницьких.

Лев Ландау (фізика), фізик–теоретик, який працював у Харкові і створив там центр теоретичної фізики СРСР. Заарештували його у 1938, після звільнення працював вже в Москві у П.Капиці, який сприяв його звільненню. Реабілітували Ландау через 22 роки по його смерті. Його батьки з Білорусії.

Леонід Пастернак (література), його батьки народилися і жили в Одесі.

Нобеліанти Ізраїлю:

Шмуель Аґнон (література), народився в м. Бучач, Галичина. Працював у Львові.

Менахем Беген (премія миру), народився у Брест-Литовську, Берестейщина.

Світлана Алексієвич (література) отримала премію для Білорусі. Вона народилася у Станіславі (Івано-Франківськ), її мати – українка.

Нобелівськими лауреатами США стали:

Роалд Хофман (фізика) з Золочева на Львівщині. Про батьківщину каже так: «Україна – земля обітована мого серця!»

Ісидор Рабі (фізика) з містечка Риманув, Лемківщина, Західна Галичина.

Герберт Браун (Броварник) (хімія), його батьки з Житомира.

Семен (Сальмон) Кузнець (економіка), народився у Пінську, Берестейщина. Вчився у Рівному і у Харкові, де надрукував перші наукові роботи.

Ерік Кендел (фізіологія і медицина), його мати з Коломиї, а батько – зі  Львівщини.

Зельман Ваксман (фізіологія і медицина), народився в Нових Прилуках на Вінничині. Його винахід – стрептоміцин, ворог туберкульозу. Ваксман – один з найвідоміших людей світу, гордість США і України.

У Дніпрі, біляУніверситету імені Альфреда Нобеля у 2008 р. Встановлено пам’ятник нобелівським лауреатам –  «Планета Альфреда Нобеля». Символічна земна куля діаметром три метри прикрашена барельєфами 802 нобелівських лауреатів. Є там і барельєфи більшості нобеліантів, про яких йдеть у цій статті. Роалд Хофман із Золочева, професор Корнельського університету, міг у цьому переконатися, відвідавши університет у 2015 р.

Пишаймося нашими земляками, які належать до інтелектуальної еліти світу!

О. Пугач. З останньої публікації  в «КіЖ» від 26 січня 2018 р.